Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.
Detoksikacija: kaip padėti organizmui išsivalyti?
Sukurtas: 2016-12-10
  • organizmo detoksikacija

    organizmo detoksikacija

Aušra Daugvilaitė

detoksikacija

Po švenčių dažnas pasijuntame nuvargęs ar išsekęs, nors atrodo nieko neveikėme, tik ilsėjomės. Prie šios savijautos stipriai prisideda persivalgymas ir gausesnis nei įprastai alkoholio vartojimas švenčių metu. Į savo organizmą viską dedame net nesusimąstydami, kokį poveikį mums tai turės, todėl susiduriame ir su nepageidaujamomis pasekmėmis. Kaip jų išvengti ir atstatyti darnią organizmo veiklą?

 

Detoksikacija - metodas, padedantis išvalyti iš organizmo nereikalingas medžiagas, kenkiančias jo veiklai, bei sužadinti gyvybines funkcijas, kurios ne tik užtikrintų darnią visų kūno sistemų veiklą bet ir palaikytų jo apsaugą nuo virusų bei mikrobų.

Detoksikacijos poreikio priežastys

Detoksikacija yra intoksikacijai priešingas procesas, kurio metu iš organizmo šalinami toksinai. Intoksikacijos neigiami požymiai pirmiausia pasireiškia per odą - vieną pagrindinių šalinimo organų. Jei organizmas užterštas, oda tampa papilkėjusi, blyški, gali atsirasti spuogų. Taip pat dėl prasto vidaus organų darbo gali atsirasti šlakų. Tačiau klaidinga manyti, kad detoksikacija reikalinga tik odai valyti, nes iš tikrųjų toksinai yra ne odos, o viso organizmo problema. Savo pirmine prasme detoksikacija reiškia kraujo valymą, tai yra, nereikalingų priemaišų pašalinimą. Tačiau detoksikacijos metu toksinai pašalinami ir iš kitų organų: inkstų, žarnyno, plaučių, limfos bei odos.

Pagrindinės priežastys, sukeliančios detoksikacijos poreikį - egzotoksinai bei endotoksinai. Pirmieji yra toksinės medžiagos, kurios į mūsų organizmą patenka iš išorės. Tai reiškia, kad organizme šie toksinai atsiranda kartu su tuo, ką vartojame: valgome, geriame, kvėpuojame. Šių toksinų yra alkoholyje, vaistuose, kituose cheminiuose gaminiuose, su kuriais susiduriame kasdien, ir gali tūnoti bei nuodyti organizmą ilgą laiką. Antroji grupė - endotoksinai - organizme susidaro sutrikus organų veiklai ar medžiagų apykaitai. Dėl to, kaip ir dėl pirmosios grupės toksinų dažniausiai esame kalti mes patys, nes sistemą apkrauname persivalgydami ar vartodami netinkamus produktus.

Detoksikacija - tai organizmo valymas, kuris padeda vėl sinchronizuoti visos sistemos veiklą ir susigrąžinti puikią savijautą. Žinoma, dėl detoksikacijos pravartu pasikonsultuoti su specialistu, tačiau negalima pamiršti, kad vaistai ir organizmo valymas - du priešingi dalykai.

Ar man reikia detoksikacijos?

Kai kurie specialistai laikosi nuomonės, kad detoksikacija turėtų būti atliekama bent kartą per metus. Trumpa programa, nealinanti organizmo, padedanti atsikratyti nereikalingų toksinų, yra saugi ir naudinga sveikatai. Tačiau šis metodas nėra tinkamas nėščiosioms ar krūtimi maitnančioms motinoms, vaikams, pacientams, sergantiems lėtinėmis degeneracinėmis ligomis, vėžiu ar tuberkulioze.

Detoksikacija pirmiausia susijusi su medžiagų, teršiančių organizmą toksinais vartojimo sumažinimu. Tai reiškia, kad reikalinga atsisakyti alkoholio, kavos, cigarečių, rafinuoto cukraus, sočiųjų riebalų, sumažinti buitinės chemijos ir higienos priežiūros priemonių naudojimą. Kitas žingsnis - atsipalaidavimas ir streso panaikinimas. Nervinantis išsiskiria tam tikri hormonai, kurie stabdo organizmo apsivalymą, todėl detoksikacijos laikotarpiu reikalinga ramybė, poilsis.

detoksikacijos budaiDetoksikacijos metodai

Detoksikacijos programų yra daug ir įvairių, todėl svarbu teisingai pasirinkti atsižvelgiant į savo ir savo organizmo poreikius. Daugelis programų sudarytos taip, kad trunka septynias dienas ir apima dietą, skysčių vartojimą bei specialią mitybą, kuri leidžia pailsėti virškinimo sistemai. Taip pat gali būti derinamos ir kitos priemonės: pavayzdžiui, tam tikrų vaistažolių vartojimas, fizinė ar atpalaiduojamoji veikla, papildų vartojimas, hidroterapija, odos išorinis valymas ir kt.

Medicininėmis priemonėmis gali būti valomas žarnynas, kepenys, kraujas. Šias procedūras pagal poreikį rekomenduos ir atliks specialistas, tačiau padėti organizmui išsivalyti visada galite ir savarankiškai. Vienas populiariausių, veiksmingiausių ir paprasčiausių būdų tai padaryti yra dieta. Ji turi būti racionali ir subalansuota, nealinanti organizmo. Galite naudotis šiomis paprastomis mitybos taisyklėmis ir padėti sau:
- sumažinkite suvartojamo riebaus, kepto maisto kiekį;
- pereikite prie augalinio maisto vartojimo (vaisių, daržovių);
- atsisakykite kavos, alkoholio, miltinių gaminių ir kitų saldumynų;
- rytais, vos atsikėlę gerkite šilto vandens su citrinos sultimis;
- darykite mankštą;
- nevalgykite vėlyvais vakarais, neikite miegoti vos tik pavalgę.

Šios dietos galima laikytis ilgesnį laiką, nes ji nėra griežta ir iš esmės yra mitybos taisyklė, o ne laikinas mitybos suvaržymas. Net jei ilgą laiką ir neištversite vos savaitė tokios dietos padės atsigauti virškinimo sistemai ir pašalinti dalį toksinų iš jūsų organizmo.
Taip pat populiarus detoksikacijos metodas - sulčių vartojimas. Pasirinkus šį metodą, dieta susideda iš įvairių šviežiai spaustų vaisių ir daržovių sučių vartojimo, kuris tęsiasi 3-7 dienas. Šio metodo idėja paprasta - organizmas neapkraunamas sunkiai virškinamu maistu, todėl gali savo pastangas sutelkti ten, kur yra reikalinga - toksinų šalinimui.
Verta prisiminti, kad nuolatos tinkamai maitinantis ir atsižvelgiant į organizmo poreikius toksinai spės pasišalinti savaime ir nemalonaus intoksikacijos poveikio bei simptomų bus išvengta.

Siekiant nuolat užtikrinti organizmo išsivalymą patartina vadovautis šiomis paprastomis taisyklėmis:
1. Vartokite daug ląstelienos turinčio maisto, pavyzdžiui, rudųjų ryžių, šviežių vaisių ir daržovių. Detoksikacinėmis savybėmis pasižymi burokėliai, ridikai, artišokai, brokoliai, dumbliai.
2. Gerkite organizmui naudingų žolelių arbatą, pavyzdžiui, kiaulpienių šaknys ar varnalėšos padėda atlikti kepenų funkciją;
3. Vartokite vitaminą C, kuris padeda organizmui pašalinti toksinus;
4. Kasdien išgerkite bent 1,5 litro vandens;
5. Giliai kvėpuokite, skirkite keletą minučių kvėpavimo pratimams, kad deguonis prisotintų visą organizmą;
6. Venkite streso, dėmesį sutelkite į teigiamus dalykus, emocijas;
7. Naudokite kontrastinį dušą: kas 30 sekundžių keičiant vandens temperatūrą, naudojant masažinę dušo galvutę;
8. Esant galimybei visada apsilankykite saunoje - su prakaitu pasišalina daug organizmui nereikalingų medžiagų;
9. Valykite odą: naudokite šveitimo priemones (geriau rinktis natūralias), specialius šepečius ir pan.;
10. Detoksikacija nėra greitas procesas, todėl visada prisiminkite, kad tai, ką vartojate turi įtakos jūsų organizmui ir įvertinkite produkto poveikį.

Taip pat verta paminėti ir tai, kad detoksikacijos metu dažniausiai sumažėja kūno svoris, todėl įvairios organizmo valymui skirtos dietos yra mėgstamos siekiančių suplonėti. Vis dėlto detoksikacijos paskirtis - organizmo valymas, o ne svorio reguliavimas ir šios dietos siekiantiems suplonėti nėra tinkamos. Svoris valant organizmą sumažėja skysčių netekimo sąskaita, todėl grįžus prie įprastinės mitybos tuoj pat atsistato.

Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Susiję straipsniai:

organizmo valymas Organizmo valymas
zarnyno valymas Organizmo valymas: penki svarbūs elementai, kad jis nuolat būtų "švarus"

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti